Kiedy jest dobry czas na zmianę pracy? 

Niestety bardzo często zmiana miejsca pracy nie przychodzi nam łatwo. Najczęściej martwi nas nieciekawa sytuacja na rynku pracy czy trudność w znalezieniu nowej posady. Pomimo to, czasem warto zdecydować się na złożenie wypowiedzenia. 

Kiedyś pracownik potrafił spędzić w jednym miejscu pracy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, jednak te czasy dawno minęły. Od dawna nie czekamy bezczynnie na osiągnięcie wieku emerytalnego. Obecnie o wiele łatwiej jest nam pracownikom złożyć wypowiedzenie. Jednak trzeba pamiętać, że często są powody odciągające nas od tej decyzji. Najczęściej jest to trudna sytuacja na rynku pracy, niewielkie doświadczenie, czy też nieznajomość języka angielskiego. Pomimo tych obaw, kiedy w naszej pracy zauważamy brak zaangażowania, rozdrażnienie, czy ciągłe zmęczenie warto zdobyć się na szczerość przed samym sobą. Pamiętajmy, że w pracy oprócz zarabiania pieniędzy ważniejsza jest nasza satysfakcja i rozwój osobisty.  

Podjęcie decyzji 

Na wstępie warto dobrze przygotować się do zmiany pracy.  Przed złożeniem wypowiedzenia pamiętajmy, aby dobrze rozeznać się w obecnej sytuacji na rynku pracy. W kolejnym kroku możemy skontaktować się z agencją pracy bądź skorzystać z usług doradcy personalnego. Pracownicy agencji pracy określą nasze szanse na znalezienie lepszej posady, a doradca personalny pomoże nam przy aktualizacji CV i określi cele, do których mamy dążyć. Na pewno ułatwi i przyspieszy to nasze poszukiwania. 

Czas na rozmowę szefem 

Kiedy nasze poszukiwania pracy idą po naszej myśli, nadszedł czas na rozmowę z szefem. Pamiętajmy, że informując go o naszym odejściu warto wytłumaczyć jakie są powody naszej decyzji. Przy umowie zlecenie, miło z naszej strony będzie zaproponować szefowi pomoc przy znalezieniu swojego zastępcy. Nawet jeżeli nie skorzysta on z naszej propozycji jako pracownik zaprezentujemy się z dobrej strony i rozstaniemy się z klasą. 

Podczas rozmowy z szefem warto też poprosić o Referencje. Na pewno przydadzą się nam one podczas poszukiwań, ponieważ wielu pracodawców zwraca uwagę na to jak wyglądała praca kandydata w poprzednim miejscu pracy. Możemy je zatem traktować jako naszą wizytówkę. 

Nigdy nie ma dobrego momentu  

Niestety nigdy nie nadejdzie dobry moment na zmianę pracy. Taka decyzja powinna być poprzedzona weryfikacją obecnej sytuacji na rynku pracy i sprawdzeniem swoich szans na znalezienie nowej i lepszej posady. Pamiętajmy o tym, aby nasz domowy budżet nie ucierpiał.  

Choć każdy z nas wie, że zmiana pracy nie jest najłatwiejszą decyzją, czasami jest jedyną słuszną. Jeżeli nasza praca przestaje nas satysfakcjonować bądź została podjęta pod czyimś naciskiem, nie bójmy się podjąć odpowiednich kroków do jej zmiany. Nigdy nie zapominajmy w tym wszystkim o sobie.