Czym jest szczęście i jak je osiągnąć?

Czym jest szczęście i jak je osiągnąć? Jak być zadowolonym z siebie w dzisiejszym świecie? Czy rzeczywiście trzeba czasem pomóc szczęściu, jak mówi popularne powiedzenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule, który opisuje, jak osiągnąć poczucie spełnienia i satysfakcji z codziennych działań. Dowiedz się także, jak znaleźć własny sposób na czerpanie radości z życia.
Co znajdziesz w artykule?
• Definicja szczęścia.
• Czynniki wpływające na szczęście i gdzie je szukać na co dzień.
• Jak być szczęśliwym zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Definicja szczęścia Czy zastanawiasz się czasem, czym dokładnie jest szczęście i jak je zdefiniować w kontekście tego, co Cię spotyka? Zarówno filozofowie, jak i współcześni naukowcy pochyliły się nad tym zagadnieniem. Według Arystotelesa szczęście osiąga się poprzez rozwijanie w sobie cnót. Epikur uważał, że pochodzi ono z duchowego wymiaru, a Nietzsche podkreślał, że jest ono krótkotrwałe i ulotne.
Psychologia pozytywna, będąca wynikiem licznych obserwacji, również podjęła to tematu. Ten nurt przekonuje, że warto troszczyć się o własne szczęście i pielęgnować to, co sprawia nam radość. Badania potwierdzają, że odczuwanie szczęścia i świadomość wartościowego życia przyczyniają się do lepszego radzenia sobie ze stresem, większej produktywności, satysfakcji w społecznych rolach oraz nawet dłuższego życia.
Co przyczynia się do szczęścia i gdzie je można znaleźć na co dzień?
Każdy człowiek może mieć własną definicję szczęścia, które wynika z jego charakteru, doświadczeń i przeżytych emocji. Jest to bardzo osobiste odczucie. Dla niektórych szczęście może oznaczać sukces w pracy, biznesie i pomyślne zdarzenia, podczas gdy dla innych to zdrowie, obecność bliskich i dzielenie z nimi dobrych i złych chwil.

Niektórzy twierdzą, że aby osiągnąć pełnię szczęścia, trzeba być zgodnym ze sobą, umieć budować wartościowe relacje z innymi i być wdzięcznym za to, co przynosi nam los. Aby zdefiniować to pojęcie na własny sposób, warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czym jest szczęście dla mnie?” i dążyć do tego, co sprawia nam radość. Szczęście można znaleźć w małych gestach i chwilach. Czasami wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć, aby je dostrzec.

Jak być szczęśliwym zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym?
Poczucie szczęścia w dużej mierze zależy od nas samych. Istnieje kilka podstawowych obszarów, na których możemy pracować, aby w naszym życiu było więcej radości i powodów do dumy. Choć niektóre wytyczne mogą wydawać się prozaiczne i niektórym nieistotne, wokół nas wciąż są ludzie, którzy codziennie zapominają o nich i przez to nie są zadowoleni z siebie, swojej pracy i życia prywatnego. Od czego więc zacząć, aby stworzyć indywidualny program naprawczy i poczuć się spełnionym oraz szczęśliwym?

Realizuj swoje pasje i żyj zgodnie ze sobą
Aby być szczęśliwym dorosłym, warto podążać własną ścieżką i angażować się w działania, które sprawiają nam przyjemność. Jeśli odczuwasz wypalenie zawodowe lub męczysz się na kierunku studiów, który nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, tracisz dużo energii, w porównaniu do wykonywania czynności, które naprawdę lubisz. Taka sytuacja może prowadzić do zwiększonego poziomu stresu, który negatywnie wpływa na zdrowie. Warto być świadomym sygnałów, jakie wysyła organizm (np. zmęczenie, zniechęcenie, spadki nastroju) i podjąć odpowiednie zmiany w życiu, które przyczynią się nie tylko do poprawy sytuacji, ale przede wszystkim sprawią, że będziesz szczęśliwszym człowiekiem.
Z drugiej strony, staraj się odkryć swój ukryty potencjał i rozwijać swoje talenty. Skup się także na rozwoju osobistym. Wykonywanie czynności, które dają Ci radość i są Twoją pasją, sprawi, że będziesz się czuł bardziej szczęśliwą osobą, która realizuje swoje marzenia i podąża w kierunku kolejnych doświadczeń i sukcesów. Ważne jest w życiu mieć jasno określone cele i dążyć do ich osiągnięcia. Kiedy już do nich dojdziesz, będziesz odczuwał spełnienie, satysfakcję i… szczęście!
Jednocześnie warto pamiętać, że Twoje zainteresowania nie muszą być związane z obszarem zawodowym czy zajmowanym stanowiskiem, aby przynosiły Ci radość i szczęście. Możesz rozwijać swoje talenty i hobby w wolnym czasie, oprócz pracy, która mimo że nie jest Twoją pasją, zapewnia stabilne źródło dochodu lub pozwala utrzymać równowagę między życiem zawodowym a rodzinym. To również przyczynia się do poczucia szczęścia.

Dbaj o relacje z innymi
Otaczanie się odpowiednimi ludźmi ma duże znaczenie dla zadowolenia z życia i poczucia szczęścia. Dotyczy to nie tylko bliskich i przyjaciół, ale także współpracowników. Osoby, z którymi stykamy się na co dzień, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego dbanie o dobre relacje z innymi jest najlepszym sposobem, aby przestać czuć się samotnym, niezrozumianym lub nieszczęśliwym.

Zadowól się sobą
Niezwykle istotne jest całkowite zaakceptowanie samego siebie i budowanie odporności psychicznej. Życie ma swoje wzloty i upadki, więc nie załamuj się, jeśli coś nie pójdzie po Twojej myśli. Staraj się zaakceptować, że porażki i przeciwności są naturalną częścią życia i każdemu czasami przydarzają się trudne chwile.
Postaw sobie realistyczne cele, które wiesz, że jesteś w stanie osiągnąć. Jeśli nie uda Ci się ich spełnić, rozłóż problem na czynniki pierwsze. Zidentyfikuj, co poszło nie tak, pomyśl o sposobach naprawienia błędów i staraj się unikać ich w przyszłości. Takie podejście może pomóc Ci szybciej rozwiązywać problemy i w końcu przynieść Ci szczęście, które czasami potrzebuje naszej pomocy. Idąc za większymi celami, nie zapomnij doceniać drobnych rzeczy i małych sukcesów – ciesz się nimi i bądź z nich dumny. Kultywuj wdzięczność – to Twoja siła, która ma ogromny wpływ na samopoczucie i sposób postrzegania rzeczywistości.

Znajdź równowagę między obowiązkami a codziennym życiem
Bycie szczęśliwym to znalezienie harmonii między pracą i obowiązkami zawodowymi, a czasem wolnym, który możesz poświęcić tylko sobie. Szczęście płynie z drobnych przyjemności, takich jak aktywność fizyczna, podróże, rozrywka czy nawet dobre jedzenie. Po wypełnieniu swoich obowiązków daj sobie czas na relaks i ciesz się tym, co sprawia Ci przyjemność. Może to być sport, który uwalnia endorfiny szczęścia podczas treningu. A może bardziej lubisz odkrywać świat, poznawać nowe miejsca i zwyczaje? Planowanie podróży i doświadczanie niezapomnianych chwil może być Twoim największym źródłem satysfakcji.

𝐇𝐚𝐫𝐯𝐚𝐫𝐝 𝐔𝐧𝐢𝐯𝐞𝐫𝐬𝐢𝐭𝐲 𝐨𝐝 𝟖𝟎 𝐥𝐚𝐭 𝐛𝐚𝐝𝐚 𝐣𝐚𝐤 𝐛𝐲ć 𝐬𝐳𝐜𝐳ęś𝐥𝐢𝐰𝐲𝐦.

Czy wiesz jaka jest recepta na szczęśliwe życie? 𝐇𝐚𝐫𝐯𝐚𝐫𝐝 𝐔𝐧𝐢𝐯𝐞𝐫𝐬𝐢𝐭𝐲 𝐨𝐝 𝟖𝟎 𝐥𝐚𝐭 𝐛𝐚𝐝𝐚 𝐣𝐚𝐤 𝐛𝐲ć 𝐬𝐳𝐜𝐳ęś𝐥𝐢𝐰𝐲𝐦. Oto 8 wskazówek, które wymienili w swoim badaniu 👇.
Harvard Study of Adult Development, bo tutaj o tym badaniu jest mowa – trwa już 84 lata. 𝐖 𝐛𝐚𝐝𝐚𝐧𝐢𝐮 𝐮𝐜𝐳𝐞𝐬𝐭𝐧𝐢𝐜𝐳𝐲 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐚𝐦𝐲𝐜𝐡 𝟕𝟎𝟎 𝐨𝐬ó𝐛 𝐢 𝐢𝐜𝐡 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐲 𝐰 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐢𝐞. Cel jest prosty — ustalić, co sprawia, że ludzie są szczęśliwi podczas swojego życia.
Badacze zadali tysiące pytań, jak również dokonali setki pomiarów zdrowia, od skanów mózgu po badania krwi. Oto 8 wskazówek wynikających z ich analizy:
—————————————————————–
𝟏 𝐙𝐫ó𝐛 𝐛𝐢𝐥𝐚𝐧𝐬 𝐬𝐰𝐨𝐢𝐜𝐡 𝐫𝐞𝐥𝐚𝐜𝐣𝐢 – Oceń, które relacje są dla ciebie ważne i które chcesz, aby były lepsze. Powtarzaj ten bilans, co roku, aby móc śledzić postępy.
𝟐 𝐏𝐢𝐞𝐥ę𝐠𝐧𝐮𝐣 𝐬𝐰𝐨𝐛𝐨𝐝𝐧𝐞 𝐫𝐞𝐥𝐚𝐜𝐣𝐞 – Chociaż relacje o dużym znaczeniu są ważne, nie pomijaj przypadkowych znajomości. Te proste więzi mogą zapewnić komfort, wsparcie i poczucie wspólnoty.
𝟑 𝐙𝐧𝐚𝐣𝐝ź 𝐜𝐳𝐚𝐬 𝐧𝐚 𝐫𝐨𝐳𝐦𝐨𝐰𝐲 – Codzienna rozmowa może zwiększyć szczęście i obniżyć stres. Uważne słuchanie i okazywanie troski może mieć pozytywny wpływ na obie strony. Warto rozmawiać!
𝟒 𝐏𝐢𝐞𝐥ę𝐠𝐧𝐮𝐣 ż𝐲𝐜𝐳𝐥𝐢𝐰𝐨ść- Badanie długoterminowych par małżeńskich wykazało, że osoby o wyższym poziomie ugodowości i stabilności emocjonalnej zgłaszały większe szczęście w związku. Bycie życzliwym dla ludzi, na których Ci zależy, pomaga pielęgnowaniu i utrzymywaniu relacji.
𝟓 𝐙𝐨𝐬𝐭𝐚ń 𝐰𝐨𝐥𝐨𝐧𝐭𝐚𝐫𝐢𝐮𝐬𝐳𝐞𝐦- Kilka badań, nie tylko HSAD, wykazało, że wolontariat może poprawić więzi społeczne, a także zwiększyć osobistą satysfakcję i szczęście. Rozważ poświęcenie kilku godzin tygodniowo na wolontariat, aby poznać nowych ludzi.
𝟔 𝐍𝐚𝐮𝐜𝐳 𝐬𝐢ę 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐩𝐫𝐚𝐬𝐳𝐚ć- Naprawianie relacji często oznacza przepraszanie i poprawianie. Nauczenie się przepraszania w sposób, który koncentruje się na drugiej osobie, a nie na sobie, może być bardziej skuteczne.
𝟕 𝐙𝐚𝐝𝐚𝐰𝐚𝐣 𝐩𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚- To pokazuje, że interesujesz się życiem drugiej osoby i może pomóc pogłębić wasze więzi. Jeśli ktoś szuka porady, spróbuj zadawać pytania, które mogą pomóc poprowadzić go do właściwej odpowiedzi.
𝟖 𝐖𝐲𝐫𝐚ż𝐚𝐣 𝐬𝐰𝐨𝐣ą 𝐦𝐢ł𝐨ść – Znalezienie sposobów na wyrażenie miłości i uznania może mieć duży wpływ na twoje relacje. Może to być tak proste, jak zaoferowanie pomocnej dłoni lub przemyślanego prezentu, lub tak wrażliwe, jak powiedzenie „kocham cię”.

Praca w startupie?

Praca w startupie może być bardzo ekscytująca i satysfakcjonująca, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Poniżej kilka korzyści i wyzwań związanych z pracą w startupie oraz wskazówki, jak się do niej przygotować:

Korzyści:
✅Możliwość pracy nad innowacyjnymi i interesującymi projektami
✅Elastyczne podejście do pracy i brak sztywnych struktur
✅Szansa na szybki rozwój zawodowy i zdobycie cennego doświadczenia
✅Możliwość pracy z pasjonatami i ekspertami z różnych dziedzin

Wyzwania:
✅Brak stabilności finansowej i ryzyko niepowodzenia biznesowego
✅Wysokie wymagania i presja czasowa
✅Konieczność ciągłego uczenia się i dostosowywania do zmieniającej się sytuacji
✅Brak tradycyjnej hierarchii i konieczność podejmowania decyzji w niepewnych warunkach
Jeśli chcesz przygotować się do pracy w startupie, warto:
✅Zdobądź wiedzę na temat branży, w której działa startup, i trendów na rynku
✅Rozwijaj swoje umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, kreatywność i elastyczność
✅Bądź otwarty na zmiany i gotowy do ciągłego uczenia się
✅Szukaj okazji do pracy w projektach wolontariackich lub w innych startupach, aby zdobyć cenne doświadczenie.

Praca w startupie może być wymagająca, ale również bardzo satysfakcjonująca. Jeśli jesteś gotów na wyzwania i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.
👉Po więcej porad zapraszamy na: www.working.pl

Jak opisać wykształcenie w CV?

W poniższym artykule dowiesz się, jak wyeksponować swoje osiągnięcia związane z wykształceniem w CV. Niewielkie doświadczenie zawodowe nie musi być przeszkodą w poszukiwaniu pracy marzeń, gdy w swoim dorobku naukowym posiadasz dyplom ukończenia uczelni wyższej. Dlatego istotne jest to, aby zamieścić te informacje w taki sposób, aby zwróciły uwagę potencjalnego pracodawcy – krótko, zwięźle i na temat. W dalszej części artykułu przedstawimy wskazówki dotyczące zamieszczania informacji o edukacji w CV. 

Fundamentalną zasadą umieszczania informacji o edukacji w swoim życiorysie jest to, aby zawsze podawać jej ostatni ukończony etap. Nie należy podawać ukończonej szkoły podstawowej bądź ukończonego gimnazjum. W niektórych przypadkach pracodawca może wymagać nieco szerszej historii edukacji – może to być związane ze specyfiką danego stanowiska. Należy więc zawsze dokładnie czytać ogłoszenie o pracę, na które planujemy zaaplikować, aby dostarczyć potencjalnemu pracodawcy minimum niezbędnych informacji niezbędnych w procesie rekrutacji. Może się również zdarzyć tak, że pracodawca wymaga pewnego konkretnego wykształcenia, które zdobyło się już na poziomie liceum – w takiej sytuacji oczywiście należy taką informacje zamieścić. Aby zmaksymalizować swoje szanse zawsze należy CV dostosowywać do potrzeb konkretnego potencjalnego pracodawcy. Jakie konkretne informacje o swoim wykształceniu należy podać? 

– nazwa uczelni 

– poziom wykształcenia 

– kierunek studiów 

– specjalizacja 

– czas nauki 

Niezbędną wiedzę można naturalnie zdobyć nie tylko na studiach czy w liceum. Jeżeli aktywnie uczestniczyłeś w kursach i szkoleniach zdecydowanie zamieść takie informacje w CV. Pracodawcy bardzo często zwracają uwagę na takie osiągnięcia i mogą być one często istotniejsze niż ostatni ukończony poziom edukacji. Pamiętaj jednak, że więcej wcale nie oznacza lepiej – wybierz tylko takie informacje, które stanowią jakąś wartość dla potencjalnego pracodawcy. Na przykład: Znajomość programu do obsługi maszyny wytwarzającej butelki nie będzie istotną informacją dla pracodawcy, który prowadzi firmę kurierską. Natomiast prawo jazdy kategorii B będzie bardzo istotną informacją. 

Opisywanie wykształcenia jest w pewnym sensie przedstawianiem swojej historii – czasami zdarzają się rzeczy, które trudno jest wytłumaczyć potencjalnemu pracodawcy. Przerwane studia, powtórzona klasa w liceum mogą wyglądać niezbyt zachęcająco. Jak dobrze wiadomo, ile ludzi tyle historii – nie wszystko jest czarne bądź białe. Czasami takie przerwy mogą być wytłumaczone w konkretny sposób – poszukiwanie swojej drogi życiowej, problemy natury osobistej itd. Warto jest zawsze uczciwie podejść do tematu i przedstawić swoją edukację taką, jaka jest. Pracodawcy to też ludzie i tak długo, jak dobrze uzasadnimy swoje rozbieżności na tej drodze, mogą one nawet stać się naszym atutem. Na przykład kilka pozycji odnośnie wykształcenia wyższego i tylko jedna z nich ukończona może wskazywać na brak zdecydowania oraz częstą chęć zmiany, co może implikować potencjalnemu pracodawcy to, że kandydat będzie również szybko chciał zmienić pracę. Można tego uniknąć tłumacząc takie zachowanie w ten sposób, że młody człowiek nie jest w stanie od razu wybrać kierunku swojej edukacji i musi spróbować kilku różnych zanim wybierze ten właściwy. Zatajanie informacji jest zdecydowanie mniej mile widziane niż szczerość i uczciwość – może być tak, że jednemu pracodawcy uczciwa prawda nie przypadnie do gustu, a kolejny będzie poszukiwał właśnie takiego kandydata – osoby, która szczerze mówi o swojej przeszłości. 

W sytuacji, gdy swoją edukację ukończyłeś na poziomie szkoły średniej bądź dopiero rozpoczynasz studia może być trudniej dostać pracę u pracodawców, którzy wymagają wykształcenia wyższego. Nie jest to jednak ślepa uliczka – wielu pracodawców bardzo chętnie zatrudnia osoby w trakcie studiów w formie stażu, czy nawet na stanowiska juniorskie i są oni chętni dokształcić takie osoby. Dlatego więc należy jasno informować o swojej motywacji i chęci uczenia się. W takiej sytuacji pracodawca będzie śledził Twoje poczynania na studiach i obserwował, jak zdobywasz nowe umiejętności, które będą niezbędne na dalszej ścieżce kariery w jego firmie i kto wie – może nawet przyczynią się do wielu awansów. Uczciwe podejście do tego, że chce się uczyć danej rzeczy zawodowo oraz dodatkowo uzupełniać o wiedzę zdobytą na studiach jest zdecydowanie cechą pożądaną przez potencjalnych pracodawców. 

Edukacja w życiorysie jest jedną z kilku pozycji, ale tak jak dotychczasowy dorobek zawodowy jest niezwykle istotna. Często mówi ona bardzo dużo o tym, jakim pracownikiem i jakim człowiekiem jest dana osoba. Chęć rozwoju jest bardzo pożądaną cechą wśród rekruterów, dlatego bardzo istotnym aspektem jest rozbudowanie swojej sekcji edukacji w CV. Wskazówki opisane w niniejszym artykule powinny sprawić, że tworzenie życiorysu stanie się łatwiejsze i z pewnością przyniesie większy odzew od potencjalnych pracodawców. 

Kiedy jest dobry czas na zmianę pracy? 

Niestety bardzo często zmiana miejsca pracy nie przychodzi nam łatwo. Najczęściej martwi nas nieciekawa sytuacja na rynku pracy czy trudność w znalezieniu nowej posady. Pomimo to, czasem warto zdecydować się na złożenie wypowiedzenia. 

Kiedyś pracownik potrafił spędzić w jednym miejscu pracy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, jednak te czasy dawno minęły. Od dawna nie czekamy bezczynnie na osiągnięcie wieku emerytalnego. Obecnie o wiele łatwiej jest nam pracownikom złożyć wypowiedzenie. Jednak trzeba pamiętać, że często są powody odciągające nas od tej decyzji. Najczęściej jest to trudna sytuacja na rynku pracy, niewielkie doświadczenie, czy też nieznajomość języka angielskiego. Pomimo tych obaw, kiedy w naszej pracy zauważamy brak zaangażowania, rozdrażnienie, czy ciągłe zmęczenie warto zdobyć się na szczerość przed samym sobą. Pamiętajmy, że w pracy oprócz zarabiania pieniędzy ważniejsza jest nasza satysfakcja i rozwój osobisty.  

Podjęcie decyzji 

Na wstępie warto dobrze przygotować się do zmiany pracy.  Przed złożeniem wypowiedzenia pamiętajmy, aby dobrze rozeznać się w obecnej sytuacji na rynku pracy. W kolejnym kroku możemy skontaktować się z agencją pracy bądź skorzystać z usług doradcy personalnego. Pracownicy agencji pracy określą nasze szanse na znalezienie lepszej posady, a doradca personalny pomoże nam przy aktualizacji CV i określi cele, do których mamy dążyć. Na pewno ułatwi i przyspieszy to nasze poszukiwania. 

Czas na rozmowę szefem 

Kiedy nasze poszukiwania pracy idą po naszej myśli, nadszedł czas na rozmowę z szefem. Pamiętajmy, że informując go o naszym odejściu warto wytłumaczyć jakie są powody naszej decyzji. Przy umowie zlecenie, miło z naszej strony będzie zaproponować szefowi pomoc przy znalezieniu swojego zastępcy. Nawet jeżeli nie skorzysta on z naszej propozycji jako pracownik zaprezentujemy się z dobrej strony i rozstaniemy się z klasą. 

Podczas rozmowy z szefem warto też poprosić o Referencje. Na pewno przydadzą się nam one podczas poszukiwań, ponieważ wielu pracodawców zwraca uwagę na to jak wyglądała praca kandydata w poprzednim miejscu pracy. Możemy je zatem traktować jako naszą wizytówkę. 

Nigdy nie ma dobrego momentu  

Niestety nigdy nie nadejdzie dobry moment na zmianę pracy. Taka decyzja powinna być poprzedzona weryfikacją obecnej sytuacji na rynku pracy i sprawdzeniem swoich szans na znalezienie nowej i lepszej posady. Pamiętajmy o tym, aby nasz domowy budżet nie ucierpiał.  

Choć każdy z nas wie, że zmiana pracy nie jest najłatwiejszą decyzją, czasami jest jedyną słuszną. Jeżeli nasza praca przestaje nas satysfakcjonować bądź została podjęta pod czyimś naciskiem, nie bójmy się podjąć odpowiednich kroków do jej zmiany. Nigdy nie zapominajmy w tym wszystkim o sobie.